MHP’li vekilden ciddi bir iddia, sular boşa aktı

Kentteki susuzluk tehlikesine dikkat çekerek, su kayıp-kaçak oranlarının ciddi boyutlara ulaştığını belirten MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, “İzmir’in suyunun yüzde 40’ı, daha musluğa gelmeden yok oluyor” dedi.

İzmir’deki susuzluk tehlikesine karşı yapılması gerekenler konusunda açıklamalarda bulunan MHP İzmir Milletvekili Kalyoncu, yaşanabilecek susuzluğu sık sık dile getirmelerine rağmen herhangi bir önlem alınmadığını belirterek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştirdi. İzmir’de kayıp-kaçak oranlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Kalyoncu, “En iyi durumdaki ilçelerde 1000 litre suyun 200 litresi musluğa gelmeden kaybediliyor. Yani suyun çoğu kayıp-kaçakta gidiyor. Şebekedeki suyumuzun yüzde 40’ını kullanamıyoruz. Kısıtlı olan su kaynaklarımızın yüzde 40 gibi önemli bir bölümü, daha musluğa gelmeden yok oluyor. Kayıp-kaçak denilince sadece şebekeden sızıntılar anlaşılmamalıdır. Kaçak kullanma, iskanı olmayan yerlerde su kullanımı ve sair yollarla faturalandırılmayan şebeke suyu kullanımları da burada hesaplanır. Dolayısıyla kayıp-kaçak miktarının azaltılması, doğrudan doğruya belediyenin işidir” diye konuştu.

 

İzmir açısından su sıkıntısı ve kuraklığın gerçek bir tehlike olduğunu belirten Kalyoncu, “Barajın dibi görünmeden önce alınacak tedbirler vardı, halen de vardır. Belediyeler bu tedbirleri uygulamaya geçirmekle yükümlü kuruluşlardır. Bugünün gelmekte olduğunu dünden ihtar ettik. Su konusuna dikkat çektiğimizde ise yanıltmaca ve ‘gereken yapılmaktadır’ gibi sözler işitiliyor. Ancak ortada yapılmış bir iş görünmüyor. Belediyenin yapabilecekleri ve yapması gerekenler ortada kalmıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘Susuzluktan uykularım kaçıyor’ ifadesi var. Peki, su sıkıntısı uykularını kaçırmasın, diye ne gibi önlemler aldı? Hiçbir önlem almadı” dedi.

 

Su sorunu yaşanacağını göreve geldiği günden beri her fırsatta gündeme getirdiğini söyleyen Kalyoncu, çözüm önerileri konusunda şunları söyledi:

“Yağmur suyu kanalları, kanalizasyon sisteminden tamamen ayrılmalıdır. Arıtma tesisleri tam olarak çalışmıyor ve arıtıldıktan sonra çıkan su kirletici özelliğe sahip. Arıtma tesisleri iyileştirilerek arıtma tesisinden çıkan sular kullanılabilir. Yıllardır su sıkıntısı ve küresel ısınma gündemdeyken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sıkıntılar yaşanmadan önce durum hakkında vatandaş bilgilendirilmedi. İzmir özelinde hemşehrilerimiz için su tasarrufu konusunda rehberlik yapılmadı.”

yorum