Tabip Odası’ndan ‘asbestli gemi’ tepkisi: İzmir dünyanın çöplüğü değil

İzmir Tabip Odası, 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen ‘NAe Sao Paulo’ adlı uçak gemisinin Aliağa’da sökülecek olmasına tepki gösterdi.
A A
İZMİR / Cumhuriyet27.04.2021

İzmir Tabip Odası, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde söküm işleminin gerçekleştirilmesi amacı ile Türkiye’ye getirilmek üzere olan uçak gemisi “NAe Sao Paulo” ile ilgili iddialar hakkında basın toplantısı düzenledi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, farklı türlerde tehlikeli maddeler içeren gemilerin denizin içerisinde ve karada sökülürken, oksijen kaynağı ile kesme yöntemi ile yürütülen çalışmalarda hava kirletici bileşenleri atmosfere verildiğine vurgu yaptı. Çamlı, “Çevre kirliliği aynı zamanda bir işçi sağlığı sorunudur. Çok tehlikeli sınıfta yer alan gemi sökümü sektöründe çalışan işçilerin söz konusu tehlikeli kimyasal maddelere maruziyetlerden korunması zorunludur. Söküm alanlarında endüstriyel hijyen önlemlerinin alınması, kişisel koruyucuların temini ve işçilerin sağlık kontrollerinin usulüne uygun yapılmasının her zaman takipçisi olacağız” dedi.

yorum