Çanakkale’de alarm! Baraj suyu azalınca yasaklar geldi

Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda, 12 milyon metreküp su kalması üzerine harekete geçen belediye bazı yasaklar getirdi.

Encümen kararları doğrultusunda, şehir şebeke suyu kulanılarak araba yıkanması, konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanması ve halı-kilim yıkanması yasaklandı.

Bahçe sulamalarının sabah ve akşam mümkünse kuyu suyu veya yağmurlama, damlama sistemi ile sulanması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi kararı alındı.

Oto yıkama, halı yıkama hamam, tuvalet gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerine ön ödemeli elektronik sayaç takılması zorunluluğu getirilirken, yeraltı suyu kullanan işyerlerine de mekanik sayaç taktırılarak kullanılan suyun tespitinin yapılıp atıksu bedeli alınması kararlaştırıldı.

(FOTO: DHA)

Alınan kararlara uyulup uyulmadığı belediye zabıta müdürlüğü ekiplerince denetlenecek ve kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununca cezai işlem uygulanacak.

Leave a Comment