İşte 9000 yıl önce yaşamış genç kız

Yukarıda görmüş olduğunuz bu fotoğraf milattan önce 7000’li yıllarda, Mezolitik Çağ olarak bilinen dönemlerde Yunanistan’da yaşamış bir genç bir kıza ait. Atina Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, 1993 yılnda Theopetra Mağarası’nda ortaya çıkarılan bir kafatasını yeniden oluşturarak eski çağlarda yaşamış insanların nasıl göründüğünü göstermeye çalıştı.

Atina Üniversitesi araştırmacılarının Yunanca “şafak” anlamına gelen “Avgi” ismini verdiği bu genç kızın 15-18 aralığında bir yaşa sahip olduğu düşünülüyor. Gelişmiş üç boyutlu tarama ve modelleme teknolojileri kullanılarak tekrar oluşturulan Avgi’nin yüzü, günümüz genç kızlarına oranla çok daha maskülen bir yapıya sahip.

Bu konuyla ilgili National Geographic’e konuşan İsveçli arkeolog ve heykeltraş Oscar Nilsson,”Taş Devri’nde yaşamış birçok kadın ve erkeğin yüzlerini tekrar oluşturdum. Bugüne kadar bu konuda edinmiş olduğum tecrübelere dayanarak zaman içerisinde insanların bazı yüz özelliklerinin kaybolduğunu veya “yumuşadığını” söyleyebilirim. Genel anlamda hem erkekler hem de kadınlar bugün eski çağlara oranla daha az erkeksi görünüyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

 

Tabi Avgi’nin 9 bin yıl önce tam olarak bu fotoğraflardaki gibi göründüğünü söylemek mümkün değil. Örneğin Oscar Nilsson Avgi’nin saç, deri ve göz rengini o dönemin Yunan bölgesinden bilinen özelliklere göre yorumlayarak oluşturmuş. Ayrıca kulak ve burun yapısı gibi insan yüzünü oluşturan önemli özelliklerin de yalnızca kafatasından yola çıkılarak tam anlamıyla anlaşılması mümkün değil.

Atina Üniversitesi araştırmacılarının genç kıza Avgi (Şafak) ismini vermelerinin nedeni ise Mezolitik Çağ’ın medeniyetin başlangıç dönemi olarak kabul edilmesi olmuş. Avgi’nin yeniden oluşturulmuş yüzü şu anda Atina’nın Akropolis Müzesi’nde sergileniyor.

Leave a Comment