Türk kahvesi dosyasını açıyoruz: Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

resized_0567d-349955a43.jpg

Türk kahvesi dosyasını açıyoruz: Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?
Cezvede bol köpüklü bir Türk kahvesi nasıl yapılır? Aynı cezvede hem şekerli hem sade Türk kahvesi yapılabilir mi? Tüm püf noktalarıyla Türk kahvesi yapımının tüm detaylarını sizlerle paylaştık.
Osmanlı’dan günümüze kadar gelen herkesin gönlünde kendine yer edinmiş nefis bir Türk kahvesi… O mis kokusu, bol köpüklü enfes tadı gözünüzde canlandı bile değil mi? Biliyoruz! Sevmeyeni de yoktur desek yeridir…
Çarşıda pazarda yanından geçerken kavrulurken ki o kokusunu içine çekmek… Ah insanı geri döndürür bizden söylemesi! Hele o bol köpüklü hali yok mu… Özellikle günümüzde fotoğrafını çekmeden yapamayız, tadına da doyamayız.
Telvesi ile servis edilen dünyadaki tek kahve türü Türk kahvesidir. Mis kokusu, enfes tadının yanında bizim için bir gelenek, bir kültür haline de gelmiştir. Kahvehanelerin, kız isteme merasimlerinin, dostlarla bir araya gelmenin ya da oturup bir dinlenme keyfi yapayım diyenlerin vazgeçilmezlerindendir. Kısacası bizim için bir içecekten daha fazlasıdır diyebilir miyiz? Deriz! Peki onsuz yapamam dediğiniz, keyifli vakitlerinizin, huzur dolu muhabbetlerinizin baş tacı Türk kahvesini kafeye gitmeye gerek kalmadan evde hazırlamaya ne dersiniz? Bizce süper olur. Paranız cebinizde kalır, tadı damağınızda…

O zaman gelelim Türk kahvesinin yapılışına;
Mis kokusu, bol köpüğü, 40 yıl hatırı için bildiğiniz ve bilmediğiniz detayları ile geldik. Türk kahvesinin benzersiz lezzeti püf noktalarından geçiyor. Biz de sizin için püf noktalarını araştırdık, bulduk. Hayalinizdeki kahve için püf noktalarına dikkat edin… O zaman başlayalım;
Türk kahvesi yapmanın püf noktaları
1.Kahvenizin taze olmasına dikkat edin!
Lezzetli bir Türk kahvesi için öncelikle kahvenizin taze olması gerekir. Aktardan alacağınız taze kahve ile keyfinize keyif katabilirsiniz. Hava almayacak şekilde kapalı bir kap kullanarak ve nemden uzak tutarak kahvenizin tazeliğini koruyabilirsiniz.
2.Musluk suyu kullanmayın!
Daha lezzetli ve yumuşak bir Türk kahvesi için musluk suyu yerine arıtılmış su veya hazır şişe su kullanın. Daha fazla köpüklü kahve için ise soğuk su kullanmayı unutmayın…
3.İyice karıştırın!
Sizi enfes lezzeti ile keyiflendirecek kahvenizi hazırlarken tüm malzemeleri cezveye koyduktan sonra, ocağa koymadan yaklaşık 30 saniye boyunca karıştırın; kahveniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır. Aman unutmadan, cezveyi ocağa koyduktan sonra karıştırmaya devam etmeyeceksiniz… 4.Ağır ağır pişirin!
Şahane bir Türk kahvesi için bakır cezve tercih edebilirsiniz; ısıyı iyi iletme özelliğine sahip olması ağır pişerken önemli bir detay olacaktır. Eğer birde imkanınız varsa közde pişen kahvenin tadına doyamazsınız. Onun dışında kahvenizi her zaman kısık ateşte 15-20 dakika ağır ağır pişirin. Zira yüksek ateş kahvenizin hemen köpürüp taşmasına neden olur.
5.Ölçüsünü ayarlarken dikkat edin..
lezzetli bir Türk kahvesi için kahve-su oranı çok önemlidir. Bir fincan kahve için cezveye iki çay kaşığı Türk kahvesi koymalısınız. Kahvenin suyunu da kullanacağınız fincan ile ölçüp koymayı unutmayın. Şeker oranına gelecek olursak, tercihinize göre ayarlayabilirsiniz ancak genel olarak sade kahveye hiç şeker atılmazken, az şekerli kahve yarım, orta şekerli kahve bir, şekerli kahve için ise iki çay kaşığı şeker atılır.
6.Çok fazla kaynatmayın!
Hayalinizdeki kahveyi yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bir noktada cezvenizi ocakta tutma sürenizdir. Bu konuda en sık yapılan hatalardan biri de kahveyi kaynatana kadar ocakta tutmaktır. Unutmayın; Türk kahvesi kabarmaya başladığı anda ocaktan alınmalıdır.
7.İsterseniz hoş koku ekleyebilirsiniz…
Son zamanlarda çokça rastlanan aramalı Türk kahvelerini herkes çok seviyor. Siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Kahve yaparken içine bir parça çikolata, damla sakızı veya kakule gibi aromalar atmanız yeterlidir.
8.Bol köpüklü olması çok kolay!
Köpüğünü ayarlarken dikkat.. Lezzeti kadar sunumu da önemli olan Türk kahvesini bol köpüklü sunmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit; kahveniz pişerken yüzeyine çıkan ilk köpükleri fincanlara paylaştırın ve iyice kabarması için tekrar ocağa koyun. İyice kabaran kahveyi kaynatmadan fincan bardaklarına yarım doldurun. Daha sonra tekrar ocakta kaynatıp kabaran kahvenizle fincanların tamamını doldurun. Böylece bol köpük elde etmiş olacaksınız. Evet, şahane bir Türk kahvesinin bol köpüklü, mis kokulu ve lezzetli püf noktalarını öğrendiğimize göre gelelim tarifine.. Verdiğimiz adımları takip ederek kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık, keyifli vakitler sizi bekliyor…

Şimdi Kahve Yapma Zamanı!

Kaynak: https://www.gzt.com/lokma/turk-kahvesi-dosyasini-aciyoruz-bol-kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir-blog-3529075

yorum bırakın